Drżyjcie opolskie kluby z niższych lig! Spadkowa kostucha stoi za drzwiami

Drżyjcie opolskie kluby z niższych lig! Spadkowa kostucha stoi za drzwiami

Spadnie, nie spadnie, a najlepiej, jak “nigdy nie spadnie!”. Może koniec marca, to nie jest właściwa pora, żeby podejmować ten temat, gdyż w piłce, a szczególnie nożnej, wszelkie kalkulacje bardzo często biorą w łeb, ale w tym przypadku chyba nie zaszkodzi. Do rytuału oglądania ligowych tabel, warto przypiąć sobie obrazki z… eWinner 2. ligi polskiej. Warto tam zajrzeć od czasu do czasu.

 

Co ma wspólnego ten centralny piłkarski poziom z opolską piłką? Niewiele, gdyż nie ma w nim nawet reprezentanta z Opolszczyzny, ale mieć może. W kwestii kształtu klasyfikacji opolskich rozgrywek na koniec sezonu 2022/2023, to nawet kluczowy.

 

W naszych rozważaniach założony został ten najbardziej pesymistyczny scenariusz. Polega on na tym, że z grona drugoligowców polecą w czerwcu trzy drużyny. Wydaje się to jak najbardziej uzasadnione. Dwie z nich  – Zagłębie II Lubin oraz Śląsk II Wrocław – już zakotwiczyły w strefie spadkowej. Ta ostatnia – Górnik Polkowice – wisi nad czerwoną kreską, od której dzielą ją tylko dwa punkty.

 

 

Rezerwy Zagłębia i Śląska oraz Górnik, to ta sama strefa makroregionalna w lidze trzeciej, w której walczą MKS Kluczbork, Polonia Nysa i Stal Brzeg. To właśnie tam, w grupie III wylądują reprezentanci Dolnego Śląska, jeśli rzecz jasna, nie uda im się utrzymać. Spadkowa strefa liczebnie może się więc podwoić. Hipotetycznie i na tę chwilę, prezentowałoby się to tak:

 

 

Jak widać na załączonym obrazku, w takich okolicznościach, tylko miejsce dwunaste zagwarantuje na sto procent pozostanie w gronie trzecioligowców. Degradacja – odpukać(!) – Polonii i Stali, wywołałaby bowiem efekt domina, które zmiotłoby z BS Leśnica 4 ligi kolejne dwa zespoły, a te wyautowałyby do A-klasy dwóch ekstra “okręgowiczów”.

 

Skąd to wiemy? W tym miejscu trzeba otworzyć odpowiednią stronicę Regulaminu Rozgrywek – 4 ligi i klas niższych, Wydziału Gier Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Zatytułowana jest ona “Zasady Awansu i Spadku”. Czytamy:

 

“Z 4 ligi opolskiej spada drużyna, która zajmie na koniec sezonu 16 miejsce oraz dodatkowo kolejne drużyny w zależności od ilości drużyn spadających z 3 ligi i ewentualnie zdegradowanych z wyższych lig (o dwie klasy w przypadku wycofania z rozgrywek), braku otrzymania licencji lub braku chęci z awansu przez drużyny uprawnione, itp., a także drużyna(-y), które na koniec sezonu zostały sklasyfikowane na dwóch ostatnich pozycjach powyżej miejsca objętego spadkiem i w wyniku meczów barażowych (mecz i rewanż) przegrały rywalizację sportową z jednym z dwóch wicemistrzów Klasy Okręgowej.

 

Z Klasy Okręgowej spadają drużyny zajmujące na zakończenie rozgrywek miejsca 13, 14, 15, 16 w swojej grupie. W przypadku, kiedy spadkiem objęta zostanie dodatkowa drużyna 4 ligi opolskiej, ewentualnie zdegradowana drużyna z 3 ligi (o dwie klasy w przypadku wycofania z rozgrywek), lub drużyna, która nie otrzyma licencji, albo drużyny uprawnione zrezygnują z awansu, itp. to spada dodatkowo kolejna drużyna z 12 miejsca, która w wyniku meczów barażowych (mecz i rewanż) przegrała rywalizację sportową z inną drużyną, która w swojej grupie zajęła 12 miejsce.

 

W sytuacji, kiedy spadkiem objęta zostanie większa ilości drużyn 4 ligi opolskiej i ewentualnie zdegradowana drużyna(-y) z wyższych lig (o dwie klasy w przypadku wycofania z rozgrywek), braku otrzymania licencji lub braku chęci z awansu przez drużyny uprawnione, itp. to spada dodatkowo kolejna drużyna z 12 miejsca, i tym samym mecze barażowe nie będą rozgrywane, natomiast jeżeli w wyniku spadku większej ilości drużyn z 4 ligi opolskiej lub ewentualnie zdegradowanej drużyny z wyższej ligi objęta zostanie spadkiem jedna drużyna z 11 miejsca to według zasad ujętych w ust 5. zostaną rozegrane mecze barażowe o utrzymanie.”

 

Najczarniejsza z czarnych przepowiedni w czerwcu przyniosłaby w najwyższym opolskim poziomie rozgrywkowym, takie oto dramatyczne rozstrzygnięcie. Jasna sprawa, że to nie muszą być te zespoły i na tych miejscach, ale pula czerwonej strefy podniesie się o dwa pięterka wyżej.

 

 

Jak widać kalkulować absolutnie się czwartoligowcom nie opłaca. Tylko jedenaste miejsce zapewni “na bank” pozostanie w “BS Leśnicy” na następny sezon. Dotyczy to analogicznie opolskiej “okręgóweczki”, gdyż i tam wymagania względem utrzymania pójdą w górę.

 

Oczywiście trzymanie kciuków lub klepanie “zdrowasiek” za powodzenie “tych wyżej” nikomu z pewnością nie zaszkodzi. Dziś całe Większyce kibicują Górnikowi Polkowice! Można i tak. Najlepiej jednak solidnie zaiwaniać, już od następnej ligowej kolejki! Od “okręgówki” do 3 ligi włącznie. Kostucha stoi za drzwiami, a może już tu jest?

 

Źródło: 90minut.pl