To była dobra runda! Juniorzy Odry Opole nad strefą spadkową “CLJ-otki”

To była dobra runda! Juniorzy Odry Opole nad strefą spadkową “CLJ-otki”

Jeszcze rok temu juniorzy Odry Opole kończyli rundę jesienną w lidze wojewódzkiej. Dziś są już po 15 meczach konfrontacji z najlepszymi młodzieżowymi ekipami w Polsce. Pierwszą część rozgrywek młody OKS zakończył nad kreską. Tak miało być.

 

Utrzymanie się było podstawowym założeniem i celem drużyny, więc póki co, robota idzie zgodnie z planem. W tabeli rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów 2023/2024, młodzi niebiesko-czerwoni zatrzymali się na miejscu 11. Na tę lokatę należy wziąć małą poprawkę, ale która może okazać się nieistotna.

 

 

Otóż dwa zaległe mecze ma jeszcze do rozegrania otwierająca strefę spadkową Wisłą Kraków, nad którą “Oderka” ma 5 punktów przewagi. Teoretycznie więc rówieśnicy z “Białej Gwiazdy” są w stanie opolan przeskoczyć, ale i tak nie zepchnie to ich to do strefy zaznaczonej na czerwono. Na miejscu 12. lokuje się bowiem Jagiellonia Białystok, która jest od naszych gorsza o jedno “oczko”.

 

 

Kapela, którą stroją Andrzej Polak i Mateusz Bochem, wywalczyła 18 punktów. 5 meczów wygrała 3 zremisowała i 7 przegrała. Zaplecze naszego pierwszoligowca – mówiąc kolokwialnie – nie wymięka. Trzy zwycięstwa OKS-acy popełnili na wyjazdach. W pierwszej części kampanii zdołali ograć takie szyldy polskiej piłki, jak Cracovia, Widzew Łódź, waśnie Jagiellonia oraz Raków Częstochowa.

 

 

Potrafili urwać także punkty Koronie Kielce, Wiśle Kraków i Polonii Warszawa. Stoczyli dramatyczne i wielkie, przy okazji niosące doświadczenie – stykowe boje – z mistrzem Polski, czyli wspomnianym już  Lechem oraz z Zagłębiem Lubin. Co ciekawe, tylko trzy razy młoda Odra w meczu nie strzeliła gola.

 

 

Ciężko to uczynić stając przeciw takim markom jak Legia Warszawa, Arka Gdynia i Pogoń Szczecin, które w klasyfikacji kotwiczą cały czas nad głowami. Bramkowy bilans 20:31 może na kolana nie powala, lecz jak na historyczny w dziejach klubu awans i debiut na szczebla centralnym, to raczej nie ma się do czego przyczepić.

 

 

Najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu jest na tę chwilę Kacper Buniak. Przy okazji etatowy egzekutor rzutów karnych. Prawdziwym objawieniem występów pierwszej rundy został jednak 16-letni Oskar Zawada. Dwa z jego czterech goli wbitych rywalom, zadecydowały o komplecie punktów naszej juniorki.

 

 

– Cały czas uczymy się tej ligi i nabieramy cennego doświadczenia. Pracujemy solidnie i staramy się na bieżąco korygować nasze błędy. Ta liga mocno weryfikuje umiejętności poszczególnych chłopaków. Poddawani są oni konfrontacji z najlepszymi zawodnikami w Polsce. Nie rzadko reprezentantami kraju, którzy znajdują się w szerokich kadrach zespołów z ekstraklasy. Jest to zatem świetny poligon doświadczalny dla moich zawodników. Wynik po rundzie jesiennej oceniam na adekwatny do naszych bieżących możliwości – mówi trener Polak.

 

 

Przepływ do kadry reprezentanta Fortuna 1. Ligi? – Bardzo dobrze układa się nam współpraca z pierwszą drużyną. Co dwa tygodnie “wysyłamy” parkę zawodników – niejako w formie nagrody – do trenowania z zespołem Adama Noconia. Dajemy im w ten sposób możliwość potwierdzenia swoich aspiracji – podkreśla trener juniorskiego zaplecza.

 

 

Trzeba jeszcze doprecyzować, że to nie jest koniec występów ekipy U-19 w tym roku. Popularna “CLJ-otka” rozegra jeszcze dwie kolejki awansem rundy rewanżowej – wiosna 2024. Opolska futbolowa przyszłość zmierzy się jeszcze na wyjeździe z Lechem Poznań, by zakończyć tegoroczne boje domowym występem przeciwko Cracovii.

 

CLJ U-19. Odra Opole wyniki i strzelcy rundy jesiennej 2023:

 

Odra Opole – Lech Poznań 1:2
Kacper Buniak (k)

 

Cracovia – Odra Opole 1:2
Szymon Szkliński, Kacper Buniak (k)

 

Odra Opole – MKS Polonia Warszawa 1:1
Marcin Bałaj

 

Arka Gdynia – Odra Opole 3:0

 

Odra Opole – Zagłębie Lubin 0:1

 

Korona Kielce – Odra Opole 1:1
Kacper Buniak (k)

 

Odra Opole – Jagiellonia Białystok 4:3
Oskar Zawada 31, 45, Paweł Krysiak 65, Kacper Buniak 67

 

Legia Warszawa – Odra Opole 4:0

 

Odra Opole – Pogoń Szczecin 0:3

 

Górnik Zabrze – Odra Opole 3:1
Kacper Buniak

 

Odra Opole – Widzew Łódź 1:0
Oskar Zawada

 

Sandecja Nowy Sącz – Odra Opole 2:3
Szymon Szkliński, Michał Osipiak, Filip Kupczyk

 

Odra Opole – Wisła Kraków 3:3
Marco Wollny, Szymon Szkliński, Marcin Bałaj

 

Raków Częstochowa – Odra Opole 1:2
Gracjan Sanecki, Oskar Zawada

 

Odra Opole – Warta Poznań 1:3
Jan Sakson

 

tabela