Victoria Chróścice stanęła Muralem, na 70-lecie wielkiego triumfu LZS-u

Victoria Chróścice stanęła Muralem, na 70-lecie wielkiego triumfu LZS-u

Na terenie klubu Victoria Chróścice stanął Mural. Celowo piszemy “go” z dużej litery, ponieważ wielkie czasy LZS-u przypomina, choć już odległe bardzo. Wszystko wydarzyło się we wrześniu 1953 roku. Drużyna z Chróścic wywalczyła wówczas mistrzostwo Polski wśród Ludowych Zespołów Sportowych.

 

Jak łatwo policzyć, od pamiętnego triumfu minęło już ponad 70-lat. Tytuł wywalczony został na III Centralnej Spartakiadzie Wsi, która rozgrywana była w Szczecinie. Pomysłodawcy “pomnika” dotarli do prasowego źródła – szczecińskiego Sportu – i bardzo sprytnie zamieścili stosowny wycinek z ówczesnego wydania gazety.

 

 

Na Muralu znajdują się także wszystkie nazwiska twórców sukcesu, czyli piłkarzy, którzy złoto wywalczyli. Trzeba także dodać, że prezesem Victorii był wtedy Stanisław Dziubiński. Co ciekawe, objął on tę funkcję na miesiąc przed tym historycznym osiągnięciem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przypomnijmy. LZS Victoria Chróścice powstała zaraz po wojnie. W zrzeszeniu LZS-ów zarejestrowana została 6 września 1945 roku w Opolu. Na jej czele stali miedzy innymi Józef Kokot i Klemens Weber. Rok 1953 był także tym, w którym chróściczanie zajęli 11. miejsca w 1 edycji rozgrywek III ligi piłki nożnej mężczyzn w Polsce.

 

Jak informuje klub, projekt zrealizowano w ramach programu: “Dom Kultury +, Inicjatywy Lokalne 2023”, a zadanie nazywało się “Kultura przy Kafeju”. Firmuje go Gminny Ośrodek Kultury Dobrzeń Wielki pod opieką Narodowego Centrum Kultury.

 

Uroczyste odsłonięcie budowli przewidziane jest przy okazji najbliższego meczu ligowego – dziś Victorii Protec – z rezerwami Odry Opole. Start spotkania o 13:30, impreza przecięcia wstęgi po zawodach, dwie godziny później. I bardzo słusznie!