Będzie VAR na Oleskiej 51

Będzie VAR na Oleskiej 51

Komisja do spraw nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdziła wprowadzenie systemu VAR do rozgrywek Fortuna 1 Ligi. Oznacza to, że PZPN stał się jedną z pierwszych federacji w Europie, która z tej technologii skorzysta na dwóch krajowych poziomach rozgrywkowych.

 

Opolszczyznę w tej klasie reprezentuje Odra Opole i na przykładzie poczynań naszych zawodników będzie można dokładnie przetestować, jak ów wynalazek sprawdzi się na zapleczu ekstraklasy. Żeby nie było tak wesoło, piłkarska centrala zapowiada, że w 1. lidze funkcjonował będzie system w wersji „Light”.

 

Oznacza to, że może on spełniać swoje zadanie przy jednoczesnej pracy minimum czterech kamer. – Szczegóły wprowadzania tego rozwiązania są jeszcze dopracowywane – enigmatycznie precyzuje PZPN. Rozwiązanie puszczono w obieg w trybie „nagłym”, więc potrzeba zmian jest w PZPN-ie ewidentna.

 

Pierwszoligowy nowy sezon rusza już za niewiele ponad trzy tygodnie. Uczestników edycji 2021/2022 jest osiemnastu, więc do realizacji wyzwania potrzeba nie mniej, nie więcej, tylko 72 urządzeń na wszystkich obiektach. Oczywiście ktoś cały ten sprzęt będzie musiał obsłużyć i przetransportować na mecze w przypadku, kiedy nie będzie on zainstalowany na stałe.

 

Kosztów VAR- owej inwestycji PZPN nie podaje. Medialnie projekt Fortuna 1. ligi obsługiwała w ostatnim sezonie stacja Polsat Sport, która lwią część spotkań pokazywała przy użyciu jednej kamery i bez komentarza. I tak też tę sprawę na razie zostawimy, do weekendu 30 lipca – 1 sierpnia, kiedy OKS podejmie na Oleskiej 51 pierwszego rywala.

 

 

Fot. opolskienews.pl