Drużyna trenera z Opolszczyzny najlepsza na zapleczu ekstraklasy

Drużyna trenera z Opolszczyzny najlepsza na zapleczu ekstraklasy

Puszczając wole fantazji, stwierdzić można, że opolskie rządzi czubem tabeli Fortuna 1. Ligi. Odra Opole jest wiceliderem klasyfikacji, zaś szczyt tabeli zaplecza ekstraklasy okupuje drużyna prowadzona przez trenera, który z naszego województwa pochodzi.

 

Radosław Bella (brat Przemysława) w sztabie szkoleniowym Miedzi Legnica po raz pierwszy znalazł się kilka lat temu. W klubie pracował wówczas jako koordynator szkolenia w Akademii Miedzi oraz trener drugiego zespołu. Był współautorem programu szkolenia Akademii Piłkarskiej Miedzi. Legnickie rezerwy prowadził w 68 meczach w 3 lidze, w latach 2017-2019.

 

Bella na Orła Białego powrócił w czerwcu 2021 roku. W tak zwanym międzyczasie pracował w Śląsku Wrocław, z zespołami U-16 oraz U-17. Urodzony w Kędzierzynie-Koźlu, były zawodnik Ruchu Zdzieszowice oraz TOR-u Dobrzeń Wielki, znalazł się tym razem w sztabie szkoleniowym pierwszego zespołu, który walczył o PKO Ekstraklasę. Został w nim asystentem trenera Wojciecha Łobodzińskiego. Pod jego wodzą “Miedziowi” w świetnym stylu wywalczyli awans do polskiej elity.

 

Niestety, beniaminek mimo tego, że prezentował się nie najgorzej, miał wielki kłopot ze zdobywaniem punktów. 11 października 2022 roku, kiedy Łobodziński został zwolniony, Bella został “strażakiem” na trenerskiej ławie, by kilka dni później przekazać obowiązki Grzegorzowi Mokremu.

 

Najwyższego krajowego piłkarskiego poziomu nie udało się uratować. Legniczanie wiosną br. zamknęli tabelę ekstraklasy i powrócili do 1 ligi. Trzy dni po ostatnim ich występie, czyli 30 maja, 35-letni szkoleniowiec już samodzielnie objął stanowisko “pierwszego po Bogu“.

 

 

W nowej rozgrywkowej edycji jego drużyna wystartowała od skromnego 1:0 z GKS-em Katowice. Wyjazdowa wygrana 4:1 z Termaliką Bruk-Bet Nieciecza oraz bezbramkowy remis z Górnikiem Łęczna, niczego wielkiego jeszcze nie niosły.

 

Przełom nastąpił w dwóch następnych kolejkach. Dwie z rzędu wygrane – przy Konwiktorskiej 4:3 z Polonią Warszawa oraz 2:1 na własnym terenie ze Stalą Rzeszów, wywindowały zielono-niebiesko-czerwonych na solowy pierwszoligowy top.

 

 

Miedź jest w tej chwili jedynym z dwóch (drugi to Górnik) niepokonanych zespołów Fortuna 1. Ligi. Pięć serii gier to jeszcze zbyt wcześnie żeby cokolwiek wyrokować, nie mniej jednak świetny start spadkowicza pod batutą Opolanina, musi krzepić lokalny patriotyzm.

 

 

Przed panem Radkiem seria kolejnych poważnych sprawdzianów. Już za kilkadziesiąt godzin Miedź pojedzie do Tychów, by rozegrać hit kolejki z trzecią drużyną podium, GKS-em. Później formę legnickiej jedenastki sprawdzą trzy znamienite marki – Wisła Kraków, Arka Gdynia oraz… no pewnie(!), Odra Opole.