Opolski trener poprowadzi Akademię klubu z ekstraklasy

Opolski trener poprowadzi Akademię klubu z ekstraklasy

Kilka dni temu Lechia Gdańsk S.A., czyli czołowy klub PKO BP Ekstraklasy poinformował, że od 1 lutego na czele tamtejszej Akademii stanie Paweł Wolański. To jeden z dwóch braci Wolańskich (drugi ma na imię Jarosław), którzy znani są z akcji szkoleniowych kadr wojewódzkich Opolskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Pan Paweł nie jest jakimś tam byle “trenerkiem”. Posiada tytuł doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Jest także wykładowcą i pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Jego wybór nie jest zatem przypadkowy. W Lechii pracował już jako koordynator w zakresie przygotowania fizycznego, właśnie w Akademii. Zanim do Gdańska trafił, należał do trenerskich struktur szkółki Piasta Gliwice, czyli także reprezentanta ekstraklasy.

 

Przebijając się przez CV nowego szefa gdańskich talentów, odnajdziemy w nim międzynarodowe uprawnienia trenerskie ASCA (Australian Strength and Conditioning Association) i listę staży zagranicznych m.in. w USA, Czechach, Portugalii czy Wielkiej Brytanii. Gadane też ma. Wyniki swoich prac, które zamieszczał  w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, prezentował na międzynarodowych konferencjach. Wow!

 

Nowa robota Wolańskiego polegać będzie na nadzorze i koordynacji pracy 26 trenerów(!), którzy w 13 drużynach szkolą ponad 200 zawodników i zawodniczek. Wolański zapowiada pracę m.in. w oparciu o najważniejsze dla Lechii wartości, silne relacje, ale i proces indywidualizacji czy innowacyjne technologie – czytamy na oficjalnej stronie biało-zielonych. O ile pamięć nas nie myli, trampolina na jaką wskoczył opolski szkoleniowiec dzieciaków, to wydarzenie bez precedensu w historii naszego regionu i z takim awansem nie mieliśmy jeszcze do czynienia.