Opolski kajakarski duet walczy o sprint na Igrzyskach Olimpijskich

Opolski kajakarski duet walczy o sprint na Igrzyskach Olimpijskich

 

Mamy rok olimpijski. Letnie igrzyska w Paryżu wystartują już 26 lipca. Wciąż trwa walka o nominacje na najważniejsze sportowe wydarzenie na świecie. Czy na zawody czterolecia załapią się Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski?

 

Obaj sportowcy są przedstawicielami Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Opolskiej. Jeśli uda im się otrzymać przepustkę na imprezę w stolicy Francji, będą oni mieli okazję wystąpić w nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest kajakowy kanadyjski sprint na 500 m. W przygotowaniach wspiera ich Kaman Sport Group oraz w ramach projektu “Nadzieje Olimpiskie”, fundacja KSG Olympic Dreams.

 

Dla Arsena i Michała najważniejszą szansą na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej będzie turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się w dniach 8-9 maja w Szeged na Węgrzech. Gdyby udział w tych zawodach zakończył się dla opolskich kajakarzy niepowodzeniem, wciąż będą oni mieli okazję na start w Paryżu.

 

Druga szansa pojawi się podczas mistrzostw Europy, które odbędą się również w Szeged, niewiele ponad miesiąc później, Będzie też możliwość wyjazdu poprzez rywalizację na mistrzostwach  świata, 13-14 lipca w Płowdiw. Polski Związek Kajakarski zapowiedział ponadto organizację dodatkowych zawodów dla zawodników, którzy nie zdobyli kwalifikacji olimpijskiej. Wszystko to na 6-10 tygodni przed startem igrzysk.

 

Tegoroczna “Olimpiada” we Francji do innych będzie niepodobna. W jej ramach rozegranych zostanie aż 329 konkurencji w 32 dyscyplinach, w których udział weźmie 10 500 sportowców  Oprócz zmniejszenia liczby konkurencji i zawodników w stosunku do wcześniejszych edycji, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował się na wprowadzenie pełnej równości – w zawodach weźmie udział taka sama liczba mężczyzn, jak i kobiet.

 

Jeśli chodzi o kajaki, to reprezentować je będzie 82 sportowców w kajakarstwie slalomowym, a 236 w zawodach sprinterskich. Spośród polskich reprezentantów minimum olimpijskie wypełniło do tej pory łącznie jedenaście osób – osiem w sprincie i trzy w slalomie.