Zemsta za ligę i historyczny sukces siatkarek Uni Opole

Aż dziesięć setów rozegrały ze Stalą Mielec w tym sezonie siatkarki Uni Opole. Rywalki opolanek okazały się ich największym ligowym koszmarem, gdyż oba mecze wygrały. Uni w tabeli Tauron Ligi mają dwa razy więcej punktów, dlatego byłyby zdecydowanymi faworytkami starcia w ramach 1/4 Pucharu Polski, gdyby nie to fatum.

W Stegu Arenie wszystko zaczęło się zgodnie z planem i w miarę gładko. Szybkie 5:1 po asie serwisowym Any Kariny Olayi wytyczyło kierunek działań. Przybyszki kilka razy doprowadzały wprawdzie do remisu, ale środkowa i końcowa część otwierającego seta poszły już jak po maśle. Pazerna na punkty Olaya skończyła dwie ostatnie piłki – atakiem i blokiem, tak dla odmiany.

Pierwsze objawy powrotu karmy ze Stali zaznaczyły się w odsłonie drugiej. Udało się ją jednak uratować. Rywalki prowadziły już 14:10, lecz “wyścig na dochodzenie” i więcej zimnej krwi na finiszu, skończyła przy drugim setbolu, no pewnie, że Olaya.

Mielczanki najlepszą partię rozegrały w następnym secie. Prowadzone przez Weronikę Gierszewską poprawiły grę na siatce i prowadząc 15:11, nie dały już się dogonić. Żeby spacyfikować opolską watahę i podtrzymać tradycję, musiały jednak najpierw wrócić do meczu. Na całe szczęście zostały powstrzymane.

W czwartym secie obie ekipy długo ciągnęły się za linę. W końcu po ataku Katarzyny Zaroślińskiej-Król, “Wilczyce” odskoczyły na cztery oczka (13:9) i już tego nie puściły. Stal dalej kąsała. Po dwóch atakach Emilii Muchy zapaliło się po 15, ale to było wszystko w wykonaniu regularnych pogromczyń Uni. Drugą piłkę meczową w taśmę posłała Sonia Kubacka i słodka zemsta za ligowe upokorzenia się dokonała.

Trener Nicola Vettori może już szykować rozpiskę treningową na turniej finałowy Tauron Pucharu Polski. W dniach 16-17 marca odbędzie się on w Nysie, więc praktycznie na miejscu. Uni w półfinale zmierzą się z wygranym spotkania BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała – Grupa Azoty Akademia Tarnów. Awans na tę imprezę to największy sportowy sukces w historii klubu.

Uni Opole – ITA Tools Stal Mielec 3:1 (25:17, 25:23, 20:25, 25:21)